Co je RTB

RTB neboli Real Time Bidding není nic jiného než jeden ze způsobů, jak nakoupit reklamní prostor. Na Seznamu lze zpravidla nakoupit jeden a ten samý banner (nebo video) napřímo i zároveň programaticky přes RTB. Od přímého nákupu se RTB liší automatizací, při které nedochází k lidskému kontaktu nebo přímému vyjednávání o ceně. Tím se celý proces nákupu reklamy razantně urychluje na dobu okolo 0,3 vteřiny. Výhodou RTB je i automatická optimalizace kampaní. Díky ní se mohou automaticky vyloučit méně performující domény nebo kreativy a posílit ty více fungující.

RTB není levné nebo drahé. Přes RTB můžete nakoupit jak levné domény, kde je obsah tvořený uživateli (9GAG, Imgur), tak ty dražší, kde je obsah kvalitní a brand safe, tvořený lokální redakcí. Cena se liší i dle formátů. Standardní formáty budou levnější než ty nestandardní (branding, video).

Je třeba si všímat i počtu reklamních pozic na jedné stránce na jedno načtení. Kvalitnější weby jich mají méně, reklamy nejsou agresivní a díky tomu lépe fungují.